Benigno uvećanje prostate
Prostata je muška spolna žlijezda, kestenjastog oblika, kroz koju prolazi mokraćna cjev.
Osnovna funkcija prostate je proizvodnja sjemene tekućine.
Najčešće promjene i bolesti prostate su: benigna hiperplazija prostate, prostatitis i karcinom prostate.
Benigna hiperplazija prostate je dobroćudni, prekomjerni rast ćelija prostate. Kako prostata raste, dolazi do sve većeg pritiska na mokraćnu cijev što uzrokuje urinarne probleme. Prve tegobe i simptomi povezani s prostatom mogu se pojaviti već u ranim četrdesetim godinama, a nakon 50. godine svaki drugi muškarac ima problema s prostatom.
Urinarne tegobe su vrlo česte kod muškaraca srednje i starije životne dobi, uzrok su smanjenja kvalitete života i morbiditeta bolesnika te čine znatan medicinski, socijalni i ekonomski problem.
Cilj liječenja benigne hiperplazije prostate je smanjiti volumen prostate ili usporiti njen rast čime se djeluje na simptome opstrukcije, smanjiti simptome nadražaja i smanjiti upalu. Ublažavanje simptoma, sprečavanje njihove progresije te dugoročne komplikacije treba svesti na minimum.
Fitoterapija benignog uvećanja prostate
Fitoterapija podrazumijeva korištenje ekstrakata određenih biljaka u medicinske svrhe. Povezana je sa tradicionalnim praksama liječenja.
Kopriva (Urtica dioica L.)
Kopriva je trajna zeljasta biljka, rasprostranjena u umjerenom klimatskom pojasu.
Koristi se kod benigne hiperplazije prostate. U tu svrhu se koriste ekstrakti korijena koprive. Klinička ispitivanja sugerišu da vrste Urtica sadrže spojeve koji utiču na hormone odgovorne za razvoj BHP. Kopriva sadrži fitosterole (betasitosterol, stigmasterol, kamposterol) koji su odgovorni za farmakološka svojstva. Također sadrži lignane, polisaharide i lektine koji su aktivne tvari korijena koprive.
Korijen koprive olakšava izmokravanje, te smanjuje količinu urina koji zaostaje u mjehuru. Zbog značajne količine vitamina C, nekih važnih minerala (Mg, Ca, Zn i Fe), karoteonida, polifenola, fitosterola i glikozida, ekstrakt korijena koprive ublažava simptome benignog uvećanja prostate.
Vrbovica (Epilobium parviflorum)
Vrbovica raste na području Sjeverne Amerike te istočnih i centralnih dijelova Evrope.
Ima sitne svijetloružičaste cvjetiće, a plod su joj tamne male bobice.
Vrbovica je ljekovita biljka koja se koristi za olakšavanje simptoma urogenitalnih poremećaja, uključujući benignu hiperplaziju prostate (BHP).
Ljekovita svojstva vrbovica potiču od aktivnih biljnih spojeva (tanini, flavonoidi, fenolna kiselina i njeni derivati, steroidi, linolenska, palmitinska i stearinska kiselina). Smatra se da polifenoli iz vrbovice smanjuju širenje ćelija prostate.
Sjemenke bundeve (Cucurbita pepo)
Sjemenke bundeve se u medicinske svrhe koriste od davnina.
Ulje sjemenki bundeve se koristi za ublažavanje simptoma kod uvećane prostate.
Sjeme bundeve sadrži 49% ulja (linoleinsku kiselinu, oleinsku kiselinu, tokoferol), pozitivan učinak bundeve na BHP se priprisuje sterolima.
Sabal palma (Serenoa repens)
Testerasta palma je niska grmolika vrsta palme.
Testerasta palma obiluje slobodnim masnim kiselinama i beta-sitosterolom koji su neophodni za pravilno funkcionisanje prostate te se ekstrakt ploda testeraste palme koristi za ublažavanje simptoma uvećane prostate.
Afrička šljiva (Prunus africana)
Afrička šljiva je stablo koje raste u planinskim predjelima ekvatorijalne Afrike, Kameruna, Etiopije, Angole, Gane, Madagaskara, Južne Afrike, Tanzanije, Zimbabvea.
Lipofilni ekstrakt kore afričke šljive sadrži fitosterole, važan spoj je i dokosanol, alkohol koji je vezan na ferulinsku kiselinu. Od ostalih spojeva prisutni su alkanoli, masne kiseline, triterpeni (ursolna kiselina, oleanolna kiselina, friedelin, maslinska kiselina i epimaslinska kiselina).
Afrička šljiva je korisna i efikasna u olakšavanju simptoma benigne hiperplazije prostate.
Neke su kliničke studije pokazale da afrička šljiva poboljšava i potenciju jer se redovnom upotrebom poboljšava funkcija prostate kao i mokraćnog sistema koje dovodi i do lakšeg postizanja i održavanja erekcije.
*Ovaj blog članak je isključivo informativne prirode i ne predstavlja medicinski savjet. Za bilo kakav tretman vezan za zdravlje, savjetujemo vam da se obratite svom ljekaru ili farmaceutu.